چگونه به آرامش ذهنی و تمرکز بالا دست پیدا کنیم؟

آیا ذهنتان مثل یک پروانه بی‌قرار از یک فکر به فکری دیگر در حال حرکت است؟ آیا با توجه به هجوم افکار بسیار سر و سامان دادن به ذهنتان کاری دشوار است؟ آیا افکار دائما باعث حواس‌پرتی شما می‌شوند و تمرکزتان را از بین می‌برند؟

واقعا چگونه می‌توان به آرامش رسید؟همگی ما در طول زندگی به آرامش و تمرکز ذهن نیاز داریم تا بتوانیم به طرز روشنی فکر کنیم، تصمیمات عاقلانه‌ای بگیریم، برنامه‌ریزی داشته باشیم یا مطالعه کنیم.

گاهی برای استراحت و فکر کردن شفاف به شیوه‌ای نیاز داریم تا حداقل برای چند لحظه ذهنمان را آرام کنیم. اگر به افکارمان اجازه دهیم تا زندگی‌مان را کنترل کنند، استقلال و آزادی خود را از دست می‌دهیم. همانند یک برگ پژمرده‌ای که اختیارش به دست باد است.

به اندازه ای که شما فکر می‌ کنید، یک ذهن آرام دست نایافتنی نیست

هر کسی گه‌گاهی ذهن آرام را تجربه کرده است. ذهن که آرام باشد، افکار کمتری از آن می‌گذرند و شما احساس شادی، رضایت و آزادی می‌کنید. این در شرایط خاصی اتفاق می‌افتد و قطعا چنین تجاربی داشته‌اید. معمولا بعد از حل یک مشکل، رسیدن به هدف مورد نظر، نگاه کردن به یک منظره زیبا یا خواندن یک کتاب الهام‌بخش این آرامش به وجود می‌آید.

این نوع تجربه معمولا چندان دوام ندارد زیرا ذهن اینگونه نیست که آرامش خود را حفظ کند و بنابراین سریع به روال عادی خود بازمی‌گردد. این حالت‌ها معمولا توسط حوادث بیرونی به وجود می‌آیند.

برای یک لحظه کوتاه، هیاهوی ذهنی‌تان آرام می‌شود و شما احساس سربلندی، آرامش و آزادی می‌کنید. وقتی ذهن آرام است با وجود مشکلات و سختی‌ها لحظات آرامش‌ بخش و خوشایندی را رقم می‌زند. این حالت آرامش ذهن باعث می‌شود که به طور شفاف بیندیشید، راه‌حل‌هایی بیابید و تصمیمات عاقلانه‌ای بگیرید.

حتی در حال پیاده‌روی، کار کردن، غذا خوردن یا صحبت کردن می‌توانید چنین لحظاتی را بیشتر تجربه کنید و بیشتر در این شرایط باقی بمانید. این ممکن است اما به مقداری تلاش درونی نیاز است. در این مقاله صحبت از تکنیک‌ها و روش‌های کنترل ذهن نیست، من دوست دارم که چند راهکار ساده برای‌ آرامش ذهن بیان کنم.

بنابراین شما می‌توانید هنگام فکر کردن، مطالعه، تصمیم‌گیری یا هنگام نیاز به آرامش این راهکارها را به شیوه‌ای موثرتر به کار ببرید. لحظات آرامش‌ بخش را می‌توانید در زندگی تجربه کنید و این لحظات دست‌یافتنی هستند. اگر به لحظاتی از آرامش دست بیابید می‌توانید به لحظات بیشتری از آرامش برسید.

راهکارهایی برای رسیدن به لحظاتی از آرامش در زندگی روزمره:

راهکارهای زیر را در زندگی روزمره تمرین کنید تا از اوقات آرامش‌ بخش لذت ببرید.

از معاشرت با افراد منفی‌گرا اجتناب کنید. نباید گفتار و رفتار آن‌ها ذهن شما را درگیر کند و حال و هوای شما را تغییر دهد. کینه به دل نگیرید. بخشش، فراموشی و رهایی را بیاموزید. باقی ماندن بر موارد آسیب‌زا باعث خشمی می‌شود که آرامش و روابط و دوستی‌هایتان را برهم می‌زند.

در شب به اندازه کافی بخوابید. یک خواب شبانه خوب به شما انرژی دوباره می‌دهد و شما احساس بهتر و مثبت‌‌تر و انرژی بیشتر می‌گیرید. خوابیدن کافی حتما شما را شادتر می‌سازد و کمتر به افکار منفی وسوسه می‌شوید.

ورزش منظم بسیار اهمیت دارد. فعالیت بدنی باعث نشاط‌‌، از بین بردن استرس و رساندن انرژی به مغز و بدن می‌شود و احساس بهتری به ما می‌دهد.

آنچه را که نمی‌توانید تغییر دهید، بپذیرید. این کار به شما تسکین می‌دهد. نیاز نیست که برای چیزهایی که قابل تغییر نیستند خود را ناراحت و عصبانی کنید.

فکر کردن به خاطرات بد گذشته مانع آرامش شما می‌شود. گذشته تمام شده و شما نمی‌توانید آن را تغییر دهید و بازگردانید. از گذشته درس بگیرید، آن را فراموش کنید و حرکت کنید. بهتر است که بر زمان حال تمرکز و زندگی کنید.

وقتی احساس ناراحتی می‌کنید، همه چیز را رها کنید و برای چند دقیقه به پیاده‌روی بروید. این به آرامش شما کمک می‌کند

سعی کنید که از کسی یا چیزی دلخور نشوید. این کار آسان نیست اما برای اینکه اجازه ندهید حرف و نظر دیگران بر شما تأثیری بگذارد این کار بهترین کار است. اگر چنین کاری را انجام دهید، می‌توانید قوی‌تر باشید. کناره‌گیری عاطفی در این شرایط بسیار مفید خواهد بود.

اگر بخواهید کنترل بیشتری بر افکار و ذهن خود داشته باشید و به آرامش عادت کنید، به راهکارهای بیشتری نیاز دارید. باید تمرکز، آرام کردن پچ‌پچ‌های ذهنی و کناره‌گیری عاطفی را یاد بگیرید. وقتی بتوانید از این راهکارها استفاده کنید، زندگی‌تان بهتر خواهد شد و آرامش بیشتری را تجربه می‌کنید و از افکار مشوش رها می‌شوید.

ذهن ما می‌تواند مانند یک اسب وحشی ناآرام و پر تلاطم باشد و هرچه سعی کنیم او را رام کنیم ما را بیشتر به اینطرف و آنطرف ببرد. کنترل ذهن مهارتی است که می‌توانیم با کمک آن این اسب وحشی را رام کنیم و افسار آن را در دست خود بگیریم. شاید برایتان غیر ممکن به نظر برسد اما هنگامی که کنترل ذهن خود را داشته باشید این شما هستید که آن را هدایت می‌کنید و کمتر در دام افکار بی ربط که روزانه در سر ما شناور هستند می‌افتید.

جالب است بدانید که کنترل ذهن از مهارت‌های بسیار مهمی است که شما در راه رسیدن به اهدافتان به آن نیاز دارید. یکی از مهم‌ترین عواملی که موجب برهم خوردن آرامش می‌شود عدم برنامه‌ریزی است. نداشتنِ برنامه باعث آشفتگی ذهنی می‌شود، پس باید یک برنامه‌ریزی بلندمدت تا رسیدن به هدف و هم‌چنین برنامه‌های کوتاه مدتِ روزانه داشته باشیم تا بتوانیم در کمال آرامش به پیشرفت برسیم.سامانه کنکوریکا همواره در کنار شماست تا با آموزش مهارت های برنامه ریزی موانع آرامش ذهن را از مسیر موفقیت شما بدارد.

مقالات

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!