Man moving clock arrows and managing time. Planet, night and day in background. Vector illustration for circadian rhythms, daily routine, morning and evening change, planet movement concept


خلاصه و نکات مدیریت زمان برایان تریسی

برایان تریسی، سخنران جهانی و نویسنده معروفی است که سال ها روی مسئله مدیریت زمان تحقیق و مطالعه داشته است. کتاب های زیادی در رابطه با این موضوع نوشته شده است اما کتاب مدیریت زمان برایان تریسی همیشه در صدر کتاب های پرفروش این موضوع باقی مانده. او اعتقاد دارد کیفیت زندگی به طور مستقیم به مدیریت زمان بستگی دارد و مدیریت زمان همان مدیریت زندگی است.

او می‌گوید: اگر شما نتوانید زمانتان را به خوبی مدیریت کنید؛ مدیریت مسائل دیگر هم برای شما سخت است. متاسفانه خیلی از مردم به خاطر زندگی پر مسئولیت، همیشه کمبود زمان دارند.

آن ها از هر زمانی استفاده میکنند که به کارهای خود برسند اما هیچوقت برای فکر کردن به این کارها زمان نمیگذارند. هرچه قدر کمتر برای برنامه ریزی و مدیریت زمان وقت بگذاریم، کنترل کمتری هم بر روی زمان داریم. این روش زندگی پر از ناکارآمدی و نرسیدن به اهداف است.

در این مقاله، خلاصه و نکات کلیدی مدیریت زمان برایان تریسی را میخوانید و با استفاده از توصیه های مفید این نویسنده توانا مهارت های مدیریت زمان را یاد میگیرید و می فهمید چگونه مدیر زمان خود باشید.

نگرش خود را درمورد مدیریت زمان تغییر دهید

اولین و مهمترین کاری که باید برای داشتن یک مدیریت زمان خوب انجام دهید؛ تغییر نگرش درمورد آن است. برایان تریسی تاکید دارد که اگر باور نکنید می‌ توانید در مدیریت زمان خوب باشید، هیچ راهکار مدیریت زمانی نمی‌تواند به شما کمک کند.

او تاکید میکند که برای پذیرش این باور روی ناخودآگاه خود کار کنیم. به دیگران بگوییم که توانایی برنامه ریزی داریم و در زمان های تنهایی با خودمان جملات انگیزشی را تکرار کنیم و همیشه با خود بگوییم در مدیریت زمان خیلی خوب هستیم.

چیزی که باید از ابتدای یادگیری نکات کلیدی مدیریت زمان به یاد داشته باشید این است که: پیشرفت نیازمند تلاش های مداوم، ثبات قدم و تعهد به برنامه است. اگر واقعا میخواهید که زندگی خود را تغییر دهید بر روی افزایش اعتماد به نفس خود کار کنید. از همین نقطه شروع کنید و مطمئن باشید که موفق خواهید شد.

از قانون پارتو یا ۸۰/۲۰ استفاده کنید

سوال اصلی در قانون پارتو این است که کدام فعالیت نتیجه بیشتری نسبت به دیگر فعالیت ها دارد؟

قانون پارتو برای بسیاری از قسمت های زندگی کاربرد دارد. این قانون میگوید که ۸۰% نتایج از ۲۰% کارها ایجاد شده است. و برعکس، ۸۰% کارها فقط ۲۰% نتیجه میدهند. برای مثال ۸۰% ثروت کل جهان را تنها ۲۰% مردم دنیا تولید می‌کنند.

از این قانون برای اولویت بندی کارها استفاده کنید. از خودتان بپرسید چه کاری بیشترین نتیجه را برای شما دارد؟ آن را در صدر برنامه خود قرار دهید.

قورباغه‌ات را قورت بده!

یکی از معروف‌ترین و کاربردی‌ترین نکات کلیدی مدیریت زمان برایان تریسی همین جمله است : قورباغه‌ات را قورت بده!

یکی از کتاب های معروف برایان تریسی در زمینه مدیریت زمان به همین اسم است. تریسی در این کتاب توصیه کرده است که سخت‌ترین کار را زودتر از بقیه شروع کنیم.

با انجام دادن بدترین کار قبل از بقیه کارها، سرعتمان در رسیدن به اهداف بالاتر میرود. چون خیالمان از انجام سخت ترین آن ها راحت است و مطمئنیم میتوانیم کارها را به راحتی جلو ببریم.

کارها را به طور همزمان انجام ندهید

افزایش تمرکز روی هر کار با موضوع متفاوت، انرژی و زمان زیادی از شما میگیرد. اگر بین یک کار برای انجام  کار دیگری فاصله بیاندازید و دوباره به کار قبلی خود برگردید باید از اول تمرکز خود را به دست بیاورید. و تصور کنید اگر در روز چندین بار این حرکت را انجام دهید چه میزان انرژی و زمان را هدر میدهید!

سعی کنید هیچ کاری را همزمان با کار دیگری انجام ندهید. برخلاف تصور رایج، این کار نتیجه برعکسی در بهره‌وری شما دارد. مطمئن باشید با تمرکز ۱۰۰ درصدی بر روی یک کار نتیجه بهتری می‌گیرید.

“نه” گفتن را بلد باشید

قدرت نه گفتن را در خود تقویت کنید، شما نباید به هر درخواستی جواب مثبت دهید. این کار هم سلامت روان شما را به خطر می‌اندازد هم زمان زیادی از شما را در طول روز میگیرد. یاد بگیرید شما مسئول این نیستید که دیگران را همیشه راضی نگه دارید.

فکر کنید تا به حال چه موقعیت های خوبی را در زندگی از دست داده اید به خاطر این که به دیگران “نه” نگفته اید؟

مقالات

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!